.
אילן גויכמן

תחיית האגדות

בוקר אחד, כשנס משוביו, נתקל הוגו כוכב-נופל באדם גוסס לצד הדרך, אשר בנשימתו האחרונה דחף לידיו אבן אודם מבריקה ופיסה קרועה של מפה עתיקת יומין. קרעי המפה הצביעו על אפשרות של אוצר אדיר ממדים, החבוי בממלכה מרוחקת שעליה ידוע מעט מאוד, והובילו אותו אל פונדק הומה אדם בלב עיר שוקקת חיים, שם יפגוש את שותפיו החדשים למסע שישנה את חייו.
הוגו הותיר את עברו מאחור, לאחר שנרדף וכמעט מצא את מותו בשל היותו נסיך, וניסה לשכוח את המעשים הנוראיים שביצע כרוצח מלכותי. אבל העבר לא שכח אותו, והביא עמו סיוטים, צמרמורות ואימה נוראית מכל דמיון.
עד מהרה מתברר כי הוגו וחבריו אינם היחידים המחפשים את האוצר. לאט–לאט עולים מכריו הוותיקים על עקבותיו, וככל שחולף הזמן, והמרחק להֶמֶרדָאל המסתורית מתקצר, נחשפות לאטן המשמעויות האמיתיות של המסע בעקבות המפה, כמו גם התככים ומאבקי הכוח שמאיימים לגזור על פּוֹלָרִיאֶן כולה מלחמה קשה.
ועל כל תהפוכות הגורל והמאבקים הללו, על האגדות הקמות לתחייה בכל מקום שבו דורך הוגו — חולשת החרב האיומה, הזכורה לו היטב מעברו בחיים האחרים — חרב הזהב, אוֹרנָה שמה, חרבו של השֵד.

רכישת עותק מודפס - תחיית האגדות - 75 ש"ח כולל משלוח בדואר רשום

מגן הלהט

מַאנֶרְבִיָה, עיר המלאכים הקדושה, נחשפה לעיני בני האדם לראשונה מזה
אלפי שנים, ויחד אתה נמצאה גם כפפת הזעם, אחד משלושת החפצים שחישלו האלים
וניתנו למלאכים למשמרת. אולם עבור הוּגו, המסע המאתגר באמת רק מתחיל.

בנחישות מחליט הוגו להפליג לממלכת הפיראטים, קַאפְּרִיָה, בחיפוש אחר מגן הלהט. לאחר שנבגד ונשבה, הוא נזרק אל זירת הקרבות שהקים שליטה האכזר של קאפריה, ומוצא עצמו נלחם על חייו מול עבדים שהופשטו מאנושיותם, ואשר פרט לחלומות על חופש לא נותר להם דבר.
מופרד מחבריו, בודד לחלוטין בממלכת אי זרה ומרוחקת, מנווט הוגו את דרכו  בין מאבקי הכוחות של לוחמי הזירה, בין מוות ובדידות, שנאה וריקנות,
בניסיון להטעות את שליט קאפריה תאב הבצע, ולהשיב לפּוֹלָרִיאֶן את מגן הלהט האבוד מזה עידנים, ועמו תקווה מחודשת.

וביבשת עצמה רוחות המלחמה כבר החלו לנשוב, כשצבאות פולריאן מתאספים להגן
על ממלכותיהם כנגד אויב חדש, זר ומסתורי, המגיע ממזרח, מעבר לים, ומתייצב
לפקודת אדונו, גִילְהָר. וכשהמלחמה רוחשת תחת להב חרב הזהב הנוראית,
ותמרות העשן באופק, לא נותר לתושבי פולריאן אלא לקוות לסימן מהאלים.

רכישת עותק מודפס - מגן הלהט - 75 ש"ח כולל משלוח בדואר רשום

מישורי הטבח

מגן הלהט ושרביט החרון, שניים מתוך שלושת חפצי הכוח שניתנו למלאכים למשמרת בידי האלים, נמצאים בבטחה בידיו של אוברי הרואה לעתיד. בניסיון נואש אחרון מגייס אוברי את צבאותיה הנותרים של ממלכת תור גילס לקראת ההתנגשות הבלתי נמנעת עם בני האנבלה, הצרים על הצריח העליון, שעלולה לחרוץ את דין הממלכה, ואף את זה של פולריאן כולה.

המלחמה בעיצומה, הארץ רוויה שדות קטל, מישוריה מלאים בטבח ובדם, ודריסת רגלו של השד פומורי בולטת וברורה היטב. התושבים הפשוטים נושאים עיניהם באמונה אל מלכיהם וגיבוריהם המהוללים, ואל האלים הגדולים, בתקווה שאולי יושיטו ידיהם מטה, אל הארץ, ויציעו עזרה. אך חרב הזהב המקוללת עדיין בידיו האיתנות של גילהר, והטירוף בוהק בעיניו
.

הוגו, שמוצא עצמו מבודד ודחוי, נאלץ להניח בצד את רגשותיו העזים כלפי חבריו ולעזור להם למלא את ייעודם, כשבוגדנויות מאיימות להכריע את הברית הרעועה של ממלכות פולריאן, ומרגליו של גילהר צצים בכל פינה. הישועה המיוחלת רחוקה מן העין, וכשהחושך עוטף את העולם לאטו, מחליט הוגו להפנות עורף לגורלו ולהתמודד אחת ולתמיד עם עברו הארור. אולם אפילו הוא לא מסוגל לדמיין את המחיר שייאלץ לשלם על כך
.

רכישת עותק מודפס - מישורי הטבח - 75 ש"ח כולל משלוח בדואר רשום

אָנִידְוְוִיר, עיר נמל שלווה אך שוקקת חיים הידועה בכינוי "כוכב המערב של ממלכת אָלְדָרְלוֹס", צוללת באישון לילה לכאוס מוחלט שתחילתו ברצח מזעזע.

מאריק מור, אדם מריר ובודד שהפך לפני שנים לצל חיוור של האגדה שהיה בעבר, מנסה לסייע בפענוח הרצח, ובעל כורחו נגרר למאבק קטלני באויבת חידתית, מסוכנת וערמומית, שאינה בוחלת בשום אמצעי להשגת מטרותיה.

לזירת הרצח נקרא אָטְרִיאָן נָדָלַה, חייל טירון במשמר העיר. תמימותו וחוסר ניסיונו של אטריאן מובילים אותו ליפול במלכודת מסוכנת, והוא נאלץ לחפש עזרה מחוץ לגבולות החוק.

טָנָלְיַה אָמוֹן, אשתו של אטריאן, חיה חיים כפולים. החלטה שגויה אחת ממוטטת כליל את עולמה, מעמידה אותה בפני סכנת מוות ומאלצת אותה לנטוש את ביתה באישון ליל.

בזמן שהעיר נגררת למאבקי כוח ומזימות שעלולים להחריב את הממלכה כולה, נדרשים מאריק, אטריאן וטנליה לחשוף את זהותה של האויבת המסתורית.

 

נר האמונה הוא ספרו הרביעי של אילן גוייכמן.

קדמה לו טרילוגיית הספרים אסירי הנבואות – תחיית האגדות, מגן הלהט ומישורי הטבח (הוצאת ידיעות ספרים-משכל).

אילן, יליד 1983, נשוי, אב לשניים + כלב ומתגורר באשדוד.

רכישת ספר אחד מודפס נר האמונה - 75 ש״ח (כולל משלוח בדואר רשום)
מארז טרילוגיית אסירי הנבואות - 3 ספרים  - 115 ש״ח (כולל משלוח בדואר רשום)
מארז שלם טרילוגיית אסירי הנבואות+נר האמונה  4 ספרים  - 135 ש״ח (כולל משלוח בדואר רשום)

סקירות והמלצות:

סקירה מאת יניב רוזנפלד כהן בקבוצת מועדון קריאה לאוהבי ספרים:

אתחיל מכך שזהו הספר הראשון של הסופר שאני קורא, ואיך שלא מסובבים את זה- נהניתי ממנו!

העלילה מתחילה בלילה חשוך בעיר אנידוויר המכונה "כוכב המערב" של ממלכת אלדרלוס. אדם בשם מאריק מור בעל עבר מסתורי מנסה לשים קץ לחייו העלובים, כשהוא מרגיש שהגיע לתחתית החבית. במקום להתאבד, הוא נקלע בעל כורחו לזירת רצח שממנה עולות שאלות מסוכנות. משם העלילה הולכת ומסתעפת ממש עד העמודים האחרונים.

הספר ערוך היטב והפתיע לטובה מהבחינה זו. הרבה ספרים בהוצאה עצמית או קטנה נוטים ליפול בשגיאות לא הכרחיות ומציקות. כיף שכאן הקריאה הייתה זורמת.

עלילת הספר נקראת בקלות רבה, למרות שפועלות בין דפיו דמויות רבות של גנבים, רוצחים, שדים, חיילי משמר העיר ופנאטים דתיים. ועוד יותר נחמד- הספר מתחיל חזק ורק הולך ומגביר קצב. אני הצלחתי לקרוא את רובו ביום אחד.

מבחינתי, אחד הדברים החשובים לי בכל ספר הן דמויות משכנעות שמתמודדות עם החיים האמתיים בלי לעגל פינות. כאן הרגשתי שרוב הדמויות הן אכן רב ממדיות, וכך התנגשות אינטרסים וזיקוקים מובטחת. העולם של הסופר מלא ביצורים ומיתולוגיה מקורית שעניינה אותי והעניקה לו עוד רובד.

שורה תחתונה- ספר קולח, מלא אקשן וסופסוף ישראלי מהז'אנר שהצליח לתפוס אותי ברוב הדברים מההתחלה ועד הסוף.

 

סקירה מאת נתנאל בורשטיין באתר סימניה:

הסיפור מתרחש בעולם קדום וקסום, שבו יש כל מיני יצורים ודמויות שונות ויש בו אלה מרושעת שגורשה על ידי המלך והיא זועמת על כך ומנסה בכל כוחה לחזור לשלוט במאמיניה. העלילה מתרכזת בכמה דמויות נפלאות שמתחברות אחת לשנייה תוך כדי הסיפור. כל דמות מקבלת פרק בסיפור לחליפין ויוצרות יחדיו מארג נפלא של מסתורין, מתח, אקשן ובעיקר פנטזיה קלסית במיטיבה. לעלילה כמו במיטב ספרי הפנטזיה מתווספת מפת עולם ומפת עיר וזה הופך את הקריאה בספר לחוויה מלאה יותר וכיפית. כמו לעקוב אחרי סיפור בלשי לאורך אתרים בהם התרחש הסיפור. העלילה עוקבת אחרי רצח נוראי שהתרחש בנמל העירוני שמוביל לחקירת רצח מפותלת שאליה נקלעים הגיבורים של הסיפור עם אינספור תפניות בעלילה, קטעים מלאים אקשן, וקטעים מרגשים, ונותנים תחושה של חיבור לדמויות.

גוייכמן כותב טוב, והעברית בספר היא אותנטית עם כל החיבורים הנכונים, המבניים והתחביריים שלעתים מתפספסים בספרות מתורגמת בגלל הרצון לשמור על סגנון הכתיבה בלועזית שלא תמיד מועבר לעברית בצורה טובה. גוייכמן עושה עבודה נפלאה עם מילים, הוא יוצר עולם שלם, עם תיאורים נפלאים של העיר הראשית בסיפור, עם תיאורי דמויות מפורטים ומלאים, עם רמזים מתרימים לסיפורים נוספים בתוך העולם שהקורא ישמח להכיר, והכי חשוב עם עלילה מותחת ומעניינת שלוקחת את הקורא אל עולם נפלא.

אני מקווה שנראה עוד ספרים מבית היוצר של גוייכמן, את הסיפורים המקדימים של הדמויות, עוד סיפורים בעולם שגוייכן בנה והכי חשוב את המשך הסיפור...

תיהנו...

 

סקירה מאת טל בן אלי באתר סימניה:

אולי זה בגלל אורכו הקצר יחסית של הספר במונחי פנטזיה (283 עמ'),אך מילת המפתח פה היא אקשן, והרבה ממנו. בדרך כלל סופרים נוטים לפתוח עם כמה פרקים של הקדמה מנומנמת כדי להכניס את הקורא לעלילה, אך לא גוייכמן. כבר מהפרק הראשון הקורא נחשף להצתות אנשים בחיים, ניסיונות התאבדות, קנוניות וחיים כפולים, וממשיך עם פעולה, קרבות, ותפניות בעלילה שמשאירות אותך מרותק.

העולם אותו בנה הסופר –"אידריאה", נשען על יסודות פנטזיה ותיקים, כמו פאלדינים, יצורי עולם תחתון מוכרים ואלים שיש להם נוכחות מורגשת בעולם.

גוייכמן, בתבונה רבה, דוגל בעמימות בכל הנוגע לעברן של הדמויות ונוטה לחשוף בהדרגה את הקלפים, מה שסקרן אותי וגרם לי לרצות להמשיך ולקרוא. למעשה, גם בסופו של הספר, נשארות שאלות לא פתורות רבות, לדעתי כהכנה לספרים הבאים, במידה ויהיו כאל, דבר המראה על בניית עלילה כוללת מוקפדת ולא על שליפה מהשרוול.

לסיכום, זהו לא ספר פנטזיה בסגנון שר הטבעות, שאומנם עמוס בפרטים ועשיר, אך כבד מאוד ולעתים דורש קריאה מרפרפת. כאן מדובר בספר קליל, מהנה, שלדעתי כתוב בקפידה, עם חשיבה על עלילה מתפתחת, שאני מקווה ותיחשף בספרים הבאים.

 

סקירה מאת תמר גור בקבוצת המלצות אמתיות על ספרים:

מאריק מור רוצה להתאבד. הוא מגיע לנמל, ושם הוא מוצא את עצמו עד למוות של אדם שכנראה נרצח. בגלל שהותו במקום הוא הופך גם להיות חשוד מרכזי.
לגיבור שלנו מצטרפים כמה גיבורים נוספים: אטריאן, חייל צעיר רודף צדק שמנסה להבין האם מנסים לטייח את הרצח ולמה, וטנליה - אשתו של אטריאן - שאנחנו מגלים שהיא לא בדיוק מי שהיא אמורה להיות.
השלושה האלו, כל אחד בנפרד ולפעמים גם ביחד, צוללים לפרטי התעלומה ונלחמים בכוחות שפוגעים בעיר.

להפתעתי, הספר מתחיל דווקא בתעלומת רצח מסתורית, וכל שאר תיאורי הפנטזיה מקבלים דגש לאט לאט בהדרגה ולא מעמיסים על הקורא מהרגע הראשון.

העלילה סוחפת ומרתקת וקראתי את הספר כמעט ברצף.

חייבת להוסיף לשבחו של הספר, שלמרות (ואולי בזכות?) שיצא בהוצאה פרטית, ובניגוד להרבה ספרי פנטזיה אחרים שיצאו בהוצאות מפורסמות יותר - הספר עבר עריכה/הגהה מצוינים ולא מצאתי אפילו טעות הקלדה או שגיאת כתיב אחת.

סקירה מאת איילת השחר בקבוצת המלצות אמתיות על ספרים:

ספר פנטזיה שמתמקד בשלוש דמויות שונות בעקבות רצח מסתורי שנעשה בנמל העיר אָנִידְוְוִיר. הדמויות עוברות תהליכים חיצוניים ופנימיים ומתוארות בצורה טובה מאוד הן חיצונית והן רגשית.

גם התפאורה מתוארת בקפידה (יש אפילו מפות בתחילת הספר), וגם ההתרחשות מסופרת בדיוק במידה הנכונה, שלא מלאה מדי, ונותנת מקום לדמיון. אם יהיה ספר המשך, קרוב לוודאי שארצה לקרוא אותו. בסך הכול, ספר פנטזיה זורם ומוצלח, שגמעתי בתוך כמה שעות, ואולי אפילו אחזור אליו (וזה אומר הרבה).

 

סקירה מאת רעות אברהמי בקבוצת המלצות אמתיות על ספרים:

"הספר מספר על ארבעה אנשים מרקע שונה שמתחילים לחקור תעלומת רצח מסתורית, כל אחד מסיבותיו הוא, ונקלעים לקנוניה מסוכנת מאוד שמערבת כוחות אפלים ומיתיים.

ההתחלה מעניינת וקולחת והעלילה קצבית ומהירה. למרות שאין כמעט אקספוזיציה והאקשן מתחיל כבר מהעמוד הראשון הספר לא מורכב להבנה. קל להבין מה קורה, ופרטי המידע השונים נוספים בהדרגה ומתקבלים בקלות... לדעתי מי שנהנה מהערפילאים של סנדרסון לדוגמא יוכל להנות מהספר."

 

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.