כוחה של עריכה

כוחה של עריכה

מאת: קרן דור – עורכת לשון וספרות

כתיבת ספר היא פרויקט ארוך ותובעני. הכותב עושה מאמצים לבנות את הטקסט ומשקיע רבות בכתיבה. עריכה היא חשובה באותה המידה.

מהי מטרת העריכה או תפקידו של העורך?

כותבים לא אובייקטיבים כלפי הטקסט של עצמם, פעמים רבות נתקע רעיון, שבעיני הכותב הוא נפלא והוא חוזר על עצמו מספר פעמים, בעוד שהחזרה מיותרת, לפעמים רעיון מצטייר בצורה ברורה מאוד לכותב ואילו הקורא לא יבין על מה מדבר הטקסט.

מטרת העריכה היא להפוך את הכתיבה לקריאה זורמת, לדאוג שהמסר יועבר בצורה ברורה וקוהרנטית. בעריכת ספר העורך בונה את הספר, מרכז את התוכן ומחלק את הספר לפרקים, מקפיד על תחביר, סימני פיסוק, הצעות ייעול ושינוי.

מדוע לשכור שירותי עריכת לשון?

עורך לשון הוא אדם בעל השכלה של עריכת השפה: הוא הופך כל טקסט לבהיר, קריא ומזמין. אם זה ספר, כתבה, מאמר, טקסט באינטרנט ובמדיה הכתובה, עבודות אקדמיה וטקסטים נוספים. לעתים מתעקשים לא לערוך טקסט ובמידה ו’עותק שמש’ יוצא לאור, הטעויות מודגשות באור ניאון ומבינים בשלב מאוחר שהיה צריך לערוך את הספר.

מספר המלצות חמות

  • תמיד כדאי שעוד כמה זוגות עיניים יקראו את הספר שלכם, תקבלו המלצות, פידבקים והערות. מומלץ גם שאנשים בגילאים שונים יקראו את הקובץ.
  • כדאי לברר כמה הצעות מחיר, הצעה גבוהה לא בהכרח אומרת שהעורך יישרת את הספר שלכם והצעה נמוכה לא בהכרח תתן לכם את המענה שאתם צריכים. חשוב לבדוק האם העורך מתחבר לטקסט שלכם. כדאי להיפגש  עמו ולראות עם קיימת כימיה לעבודה משותפת על מנת שלא להחליף עורך במחצית הדרך.
  • תיקונים בתהליך העריכה הם אחד הדברים המשמעותיים. סכמו עם העורך מה מספר התיקונים שהוא נותן במסגרת עלות העריכה ומה התוספת אם אתם עוברים את מספר התיקונים המסוכם.

לסיום, צאו לדרך עם עורך טוב שילווה אתכם, ייענה לצרכים שלכם ואל תשכחו את כוחה של העריכה.

צרו עמנו קשר

שם *

כתובת מייל *

נושא הפנייה

תוכן הפנייה

WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים