מי קורא ספרים אלקטרוניים בעברית?

איך עושים ספרים דיגיטליים

מי קורא ספרים אלקטרוניים בעברית?

בשאלה החצי תמימה, חצי מתריסה הזו נתקלתי לראשונה בשיחה עם חברה, סיפרתי לה על המהפכה הגדולה בצריכת הקריאה.
על כך שבשנת 2014 כמות הכותרים שיצאו לאור כספר דיגיטלי הכפילה את עצמה, על הפונקציות המיוחדות והמייחדות את חווית הקריאה בספר וירטואלי לעומת ספר מודפס, על הביקוש הרב מצד מחברים, סופרים ואנשי ידע להוציא את ספרם בפורמט דיגיטלי ועל כך שללא ספק מדובר בשינוי מהותי בצריכת חומרי הקריאה שלנו.היא הביטה בי ושאלה, “תגידי, מי בכלל קורא ספרים אלקטרונים?”
דווקא בגלל שהתשובה היא – מי לא? החלטתי להשהות מעט את תשובתי ולחשוב, לא על התשובה כי אם על השאלה.
שאלתי את חברתי האם התנסתה פעם בקריאת ספר אלקטרוני. היא הודתה שלא.
שלפתי את הטלפון החכם שלי והצגתי בפניה את מדף הספרים הווירטואלי שלי. אחרי שהיא סיימה להתפעל מהעיצוב ונוחות הממשק, היא שקעה בקריאת ספר ואני התפניתי לכתוב.

רוצים שינוי?
כן, המעבר לקריאה במכשירים אלקטרוניים דורש שינוי תפיסתי, להיפרד מתחושת הדפים, מהדפדוף וגם לא מעט מכאב-הראש הנלווה. כמה פעמים השאלתם ספרים שלא חזרו אליכם, כמה פעמים דפים נקרעו או הושחתו שלא (או שכן) באשמתכם? כמה פעמים רציתם כל כך לרכוש ספר מסוים והוא אזל מהחנות? לשמחתנו, הטכנולוגיה והידע האנושי פיתחו אפשרות נוחה ונעימה לצרוך ספרות על כל גווניה בלי שנצטרך להתמודד עם הדברים המעצבנים האלה.
אבל, להרבה מאיתנו קשה לסגל דפוסי התנהגות חדשים, זה לא סוד שהאופי האנושי, ברובו, לא מחבב שינויים. אבל את החדשנות אי אפשר באמת לעצור.
שמעתי פעם שמנכ”ל חברת קודאק, שנחשבה בזמנו למובילה בתחום המצלמות וציוד הצילום, הביע זלזול מופגן בטכנולגיה החדשה דאז – הצילום הדיגיטלי. “זה לא יתפוס” הוא טען והשאר היסטוריה… המצלמות הדיגיטליות כבשו את עולם הצילום ומצלמות הפילם נותרו מאחור והן משמשות כיום רק עבור אנשים שממש אוהבים את הטכנולוגיה הישנה. הם לא מהווים את רוב המשתמשים…

מתי לאחרונה החלפת פילם במצלמה?
האם ניתן ללמוד מכך גם על המעבר לקריאת ספרים במכשירים דיגיטליים? לדעתי כן, ואפילו יש עוד דוגמה, חנויות התקליטים נעלמו כמעט לחלוטין, רובנו צורכים את המוזיקה שלנו כקבצים דיגיטליים, תקליטי הוויניל הפכו לפריט אספנות ומי שמתעקש להאזין למוזיקה מדיסק, יוכל למצוא אותו בחנויות נוחות. האם הפסקנו להאזין למוזיקה? ודאי שלא, הדרך לצריכתה השתנתה מאחר והיא נוחה ונגישה בהרבה. כך גם בספרים. היום, כל כך נוח ונגיש לקרוא ספרים, המבחר עצום, הטכנולגיה משופרת והאמצעים רבים, אפשר לקרוא בטלפון הנייד, במחשב הנייח, בטאבלט, בקורא ספרים ייעודי ובלפטופ.

שומרים על הכדור שלנו
ובנוגע אליי, אני סבורה שהיתרון האקולוגי במעבר לקריאת ספרים אלקטרוניים, שווה את המאמץ הקטן לנכס לעצמנו דפוסי קריאה אחרים, כן, זה נוח, זה קל, זה זול אבל זה בעיקר שומר על הריאה הירוקה שלנו.

 יתרונות נוספים לספר הדיגיטלי

צרו עמנו קשר

שם *

כתובת מייל *

נושא הפנייה

תוכן הפנייה

WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים