איך כדאי להוציא לאור ספר? לבד או בהוצאה לאור?

איך כדאי להוציא לאור ספר? לבד או בהוצאה לאור?

איך כדאי להוציא לאור ספר? לבד או בהוצאה לאור?

החדשות הטובות הן שבניגוד לעבר, כשההוצאות לאור המסורתיות שלטו בשוק הספרים, ורק מתי מעט זכו להוציא לאור את ספריהם, כיום נפרשות בפני הסופרים שלל אפשרויות להוציא לאור ספר ולא רק בהוצאות המסורתיות (שמקבלות רק קמצוץ מכתבי היד המגיעים אליהן). אך עבור חלק מהכותבים אלה הן חדשות מבלבלות: קשה להחליט באיזו דרך לבחור, אם לעבוד לבד עם אנשי מקצוע או לשלם להוצאה לאור שתדאג לכל התהליך. 

מה הכי נכון ומתאים?

התשובה היא שאין תשובה אחת, והיא תלויה בעיקר בהעדפות וביכולות של כל כותב וכותבת. כשמצליחים לזהות העדפות ויכולות אלו קל יותר לקבל החלטה. 

לכותב שאוהב לנהל הכל לבד, לשלוט על הדברים ופנוי ללמוד ולנהל את התהליך מומלץ להוציא לאור לבד. כלומר, לבחור לבד את אנשי המקצוע בשלבים השונים של תהליך ההוצאה לאור ולעבוד מולם ישירות. היתרון של דרך זו הוא שכל ההחלטות הן בידי הכותב. כמו כן, יש לו מרחב תמרון מבחינת גובה ההשקעה הכספית, כי הוא יכול לשכור את שירותיהם של אנשי המקצוע בטווחי מחיר שונים. החסרונות – עבודה רבה גם באיתור ובחירת אנשי המקצוע המתאימים וגם בלמידת תהליך ההוצאה לאור על שלביו השונים. חיסרון נוסף הוא שעלולים לטעות מחוסר ניסיון. ולבסוף, התוצר עלול להיות לא מקצועי.

לכותב עסוק שרוצה שינהלו עבורו את תהליך ההוצאה לאור כדי שלא יצטרך “לשבור את הראש” ולבחור כל בעל מקצוע בנפרד, יתאים להוציא לאור בהוצאת ספרים במימון המחבר: יש כמה יתרונות לבחירה זו – להוצאות לאור יש ניסיון עשיר בהפקה של ספרים והן מכירות היטב את תהליכי העבודה וכן את הסטנדרטים שהקוראים רגילים אליהם ומצפים להם. הן חוסכות לסופר זמן ועבודה. החיסרון העיקרי הוא שהסופר לא בוחר את אנשי המקצוע ואין לו שליטה על התהליך. אם בוחרים באפשרות זו חשוב לוודא שכל הזכויות על הספר נשארות בידי המחבר.

יש דרך נוספת להוציא לאור והיא לבחור לבד את העורכים שיעבדו על הספר ואת שלב ההפקה להעביר לבית הוצאה לאור. כך החלק הנוגע לתוכן הספר יזכה לטיפולו של איש מקצוע שהמחבר בוחר ומתחבר אליו, זהו גם השלב הארוך והמורכב יותר של תהליך ההוצאה לאור. כך נהנים מהיתרונות של שתי הדרכים להוציא לאור ספר: גם בוחרים אנשי מקצוע ומנהלים לבד חלק מהתהליך וגם זוכים לניהול מקצועי של החלק הטכני יותר בתהליך ההוצאה לאור. אנו, באיפאבליש, דוגלים בשיטה זו. 

על בחירת העורך או העורכת המתאימה לספר אפשר לקרוא פה.

בכל דרך שבוחרים, אין כמו מראה עיניים והמלצות. חשוב להכין “שיעורי בית” ולקבל המלצות וגם לראות ספרים שאנשי המקצוע או ההוצאה לאור  עבדו עליהם.

לסיכום, כדי למצוא את הדרך המתאימה להוציא לאור ספר כדאי להבין מה ההעדפות והיכולות שלכם ואת החסרונות והיתרונות של כל דרך וגם לבקש המלצות. כל אלו יסייעו לקבל החלטה מושכלת.

Share this post


WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים