הענקים והמכשפים של עולם הספרות: חמשת סופרי פנטזיה ומד”ב המפורסמים ביותר בכל הזמנים

הענקים והמכשפים של עולם הספרות: חמשת סופרי פנטזיה ומד"ב המפורסמים ביותר בכל הזמנים

הענקים והמכשפים של עולם הספרות: חמשת סופרי פנטזיה ומד”ב המפורסמים ביותר בכל הזמנים

הענקים והמכשפים של עולם הספרות: חמשת סופרי פנטזיה ומד”ב המפורסמים ביותר בכל הזמנים

מאז ומעולם בני האדם ניזונו מהדמיון כדי לצייר בנפשם מציאות אחרת, מלאת קסם ואף ניסו לחזות בעזרתו את העתיד. החל ממיתוסים מימי קדם, דרך אגדות שנמסרו מדור לדור, וכלה ביצירות מודרניות שבהן הקסם והמדע הבדיוני פוגשים את המציאות – כל אלו הם ביטוי ליכולת האנושית לברוא מציאות המספקת הסבר לתופעות, מאפשרת לעבד חוויות אוניברסליות ולחלום על עולם טוב יותר. לא מפתיע, אם כך, שפנטזיה ומד”ב הפכו לז’אנרים כה אהודים, הן על קוראים והן על צופים. “פרסי ג’קסון” מאת ריק ריירדן, שהפך לסדרת טלוויזיה מצליחה, הוא רק דוגמה אחת לכך.

למרות הבדלים ברורים בין ספרות פנטזיה לבין מדע בדיוני, קיימים מאפיינים משותפים מובהקים, שבראשם עומדים האלמנטים העל-טבעיים. בין אם מתואר עולם קסום השורץ יצורים מהאגדות או עתיד שבו טכנולוגיה מתקדמת משנה את פני המציאות, ז’אנרים אלו מזמינים אותנו לחקור מציאות אחרת. מאבק הטוב מול הרע הוא אלמנט בולט נוסף – בין כוחות החושך לבין כוחות האור, בין כוחות ההרס לכוחות היצירה. ולבסוף, גיבור הספר עובר מסע שבו הוא לא רק נלחם בכוחות הרוע, אלא גם עובר תהליך אישי שבו הוא מגלה את חוזקותיו והייחודיות שלו ומתגבר על חולשות אנושיות שכולנו יכולים להזדהות איתן. 

אומנם יש סופרים רבים וטובים בז’אנרים אלה, אך נציין חמישה מהגדולים שבהם:

ג’. ר. ר. טולקין

(1892-1973) הוא אחד הסופרים הבריטים המשפיעים ביותר בז’אנר הפנטזיה. טולקין כיהן כפרופסור לשפה וספרות אנגלית באוניברסיטת אוקספורד. במהלך חייו הוא פיתח עולם פנטזיה עשיר במיוחד שכולל את ספרי “ההוביט” ו”שר הטבעות”, סדרות שהפכו לאבני דרך בספרות הפנטזיה ובתרבות הפופולרית.

היצירה המונומנטלית של טולקין התבטאה בבריאה של עולמות מופלאים ומורכבים, עם היסטוריה עתיקה, מפות טופוגרפיות מפורטות, מיתולוגיות סבוכות ושפות ותרבויות מגוונות ומפותחות. “שר הטבעות”, היצירה המרכזית של טולקין, הוא אפוס פנטזיה שמתמקד במסע של פרודו באגינס, הוביט שנשלח להשמיד את הטבעת של סאורון, כדי למנוע ממנו להשתלט על העולם. טולקין נחשב לאבי הפנטזיה המודרנית. העולמות שיצר, השפות שהמציא והמיתולוגיה שפיתח השפיעו רבות על הז’אנר ועל סופרים רבים שבאו אחריו. 

ג’יי קיי רולינג

היא סופרת ותסריטאית בריטית שזכתה להצלחה עולמית בזכות סדרת ספרי הפנטזיה “הארי פוטר”, נולדה ב-31 ביולי 1965, והפכה לאחת מדמויות המפתח בתרבות הפופ של תחילת המאה ה-21. היא כתבה את הספר הראשון בסדרה, “הארי פוטר ואבן החכמים”, בעת שנאבקה בעוני ובאתגרים בחייה האישיים. אך חייה קיבלו תפנית דרמטית כאשר הספר פורסם ב-1997 וזכה להצלחה אסטרונמית, ובעקבותיו גם שאר ספרי הסדרה, שהפכו לסדרת הספרים הנמכרת ביותר בעולם. הצלחת הספרים הביאה להפקת סדרת סרטים שוברי קופות, משחקי וידאו, מופעי תיאטרון ולבנייה של פארקי שעשועים, מה שהפך את “הארי פוטר” למותג עצום. 

אייזק אסימוב

(1920-1992) – סופר מדע בדיוני ופרופסור לביוכימיה באוניברסיטת בוסטון. אסימוב, שנולד ברוסיה והיגר לארצות הברית בגיל צעיר, הוא מהסופרים הפוריים והמשפיעים ביותר בז’אנר המדע הבדיוני ועסק בעתיד המדע, הטכנולוגיה והחברה. הוא פרסם למעלה מ-500 ספרים ומספר רב של מאמרים וסיפורים קצרים, העוסקים בנושאים מגוונים, אך רוב יצירותיו הם בז’אנר מדע בדיוני.

אחת מתרומותיו החשובות ביותר לספרות המדע הבדיוני היא התיאוריה של “חוקי הרובוטיקה”, אשר הוצגה לראשונה בספרו, “אני רובוט”. שלושת חוקי הרובוטיקה של אסימוב הפכו לאבן יסוד בדיונים על מוסר, אתיקה והשלכות הטכנולוגיה על החברה. 

ז’ול ורן

(1828-1905), הוא אחד הסופרים הצרפתים המובילים של המאה ה-19 ונחשב לאבי המדע הבדיוני. על ספריו המפורסמים ביותר נמנים “עשרים אלף מיל מתחת למים”, “מסע לבטן האדמה”, ו”מסביב לעולם ב-80 יום”. תיאוריו הבדיוניים של ז’ול ורן בספריו כללו טכנולוגיות חדשות ותגליות מדעיות שלא היו קיימות בזמנו, אך התבססו על מחקרים אמיתיים, תאוריות מדעיות והמצאות דומות. ספריו מעניקים השראה עד היום לסופרים, כותבים ואנשי מדע וטכנולוגיה.

טרי פראצ’ט

(1948-2015) – סופר בריטי שנחשב לאחד הסופרים הפוריים והאהובים בתחום הפנטזיה הסטירית. פראצ’ט כתב, בין היתר, את ספרי “עולם הדיסק” (Discworld), אחת מסדרות ספרי הפנטזיה הארוכות והמצליחות ביותר, המונה 41 ספרים. “דיסקוורלד” הוא עולם שטוח שצורתו כשל דיסק, המונח על גבי ארבעה פילים העומדים על גבו של צב ענק ששוחה בחלל, והסדרה עוסקת במגוון רחב של נושאים חברתיים, פוליטיים ופילוסופיים דרך עדשה ביקורתית.

בעולם הכאוטי והמצוי במרוץ טכנולוגי תמידי, חשיבותה של ספרות הפנטזיה והמדע הבדיוני רק הולכת וגוברת. ז’אנרים אלו, המזמינים אותנו לפנטז ולחלום על עולמות אחרים, משמשים כאמצעי לדיון בסוגיות אקטואליות חברתיות, מוסריות, פוליטיות ואקולוגיות ולחקור את האנושות והעתיד הצפוי לה. ולכן, כיום עוד ועוד סופרות וסופרים, גם ישראלים, מוציאים לאור ספרים בז’אנרים אלו, גם אצלנו, באיפאבליש. ואנחנו שמחים לשמש בית ליוצרות ויוצרים המוציאים לאור ספרים בז’אנרים מרתקים אלה.

 

Share this post


WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים