איך בוחרים הוצאה לאור?

איך בוחרים הוצאה לאור?

איך בוחרים הוצאה לאור?

בחירת ההוצאה לאור לספר שלנו היא החלטה קריטית שתקבע את איכות הספר שלנו, אם נהיה שבעי רצון מהתהליך ומרמת המקצועיות ואם נרגיש שקיבלנו תמורה הולמת להשקעה שלנו.

כיום השוק מוצף באפשרויות להוצאה לאור, וסופרים רבים קופצים למים בלי להבין ולהכיר אפשרויות אלה לעומק, ועלולים להיתקע עם מאות ואלפי עותקים של הספר שאין להם דורש או לחוות אכזבה עקב ציפיות שלא נענו. 

כדי להימנע מכך ולבחור את המסלול הנכון ביותר להוצאה לאור של הספר חשוב לבדוק כמה דברים:

 

למה אנחנו רוצים להוציא לאור את הספר שלנו? 

שאלה זו היא השאלה החשובה ביותר שעלינו לשאול את עצמנו לפני שאנו פונים להוצאות לאור.

אמנם כל הספרים צריכים לעבור את אותם השלבים – עריכה ספרותית ולשונית, הגהות והפקה –אך יש מרכיבים המשתנים מספר לספר: הפורמט (ספר מודפס, דיגיטלי או מוקלט) באלו ערוצים יופץ (רשתות חנויות הספרים, חנויות אינטרנטיות ועוד) ואם יודפס – בכמה עותקים?
ואמנם רוב הסופרים רוצים להוציא את היצירה שלהם לעולם ולזכות בכך שקוראים ייהנו מיצירתם, אך מטרות המשנה עשויות להשתנות מסופר לסופר ועלינו להגדיר לעצמנו במדויק מהן.

כך, למשל, סופר אחד מעוניין להוציא לאור סיפור חיים או ספר ילדים משפחתי ולהפיצו למעגל הקרוב בלבד של המשפחה והחברים, בעוד שחבר אחר, מומחה בתחום מקצועי מסוים, רוצה להפיץ את משנתו לכמה שיותר קוראים, כדי לבסס את עצמו כאוטוריטה בתחומו ולקדם את הפעילות העסקית שלו, גם אם הדבר לא ישתלם לו כלכלית בטווח המיידי.

המסלול שיומלץ במקרה הראשון עשוי לכלול הפקה והדפסה של עשרות ספרים, בעוד שלסופר השני יומלץ להדפיס אלפיים עותקים כדי שיוכל להפיצם בחנויות של רשתות הספרים.

 

מה התקציב שלנו? 

אמנם המטרה שלנו תקבע מהו מספר העותקים שנרצה להדפיס או אולי אם נפיץ את הספר שלנו כספר דיגיטלי בלבד, אך עלינו גם להעריך מהו התקציב שנוכל להשקיע בהוצאה לאור של הספר שלנו, מתוך ההבנה שאין דרך להבטיח מראש את החזר ההשקעה ואת ההצלחה של הספר. כשהתקציב ידוע לנו מראש נוכל להיעזר בהוצאה להתאים לנו את המסלול המדויק.

 

התרשמות מאיכות הספרים וקבלת המלצות: 

חשוב לבדוק אלו ספרים יצאו בהוצאה ורצוי (אם הדבר מתאפשר) לבחון אותם פיזית ולעמוד על איכות ההפקה: להתרשם מאיכות ההדפסה, הדפים, העיצוב הגרפי וכדומה. כמו כן, כדאי לשוחח עם הסופרים שהשתמשו בשירותי ההוצאה ולשאול אותם על חוויית העבודה עם ההוצאה ואם היו מרוצים מתהליך ההוצאה לאור ומהתוצר הסופי. 

 

קבלת הצעת מחיר המותאמת לצרכים שלנו:

בעת הפנייה להוצאה לאור כדאי לציין מהם הצרכים, המטרות שלנו, מה חשוב לנו ולוודא שההצעה שאנו מקבלים מותאמת לכל אלו. חשוב לשים לב לתמרורי אזהרה כמו התלהבות ותשבוחות מוגזמות מהספר, מהבטחות לשיווק הספר ולכך ש”יהפוך לרב מכר” ומהצעות מחיר הכוללות הדפסה של כמות ספרים שאינה מותאמת למטרות שלנו. 

 

לסיכום, לפני שיוצאים לדרך ופונים להוצאות לאור חשוב להגדיר לעצמנו מהן המטרות שלנו בהוצאה לאור של הספר ומהם הצרכים שלנו, להתרשם מאיכות העבודה, לאסוף המלצות ורק אחר כך לפנות ולקבל הצעות מחיר.

 

אנחנו מציעים חבילות שונות להוצאה לאור ונשמח לשוחח איתך ולייעץ על דרך ההוצאה לאור המותאמות לצרכים שלך.

ליצירת קשר יש ללחוץ פה.

 

Share this post


WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים