איך להשיג סקירות לספר שלך

איך להשיג סקירות לספר שלך

איך להשיג סקירות לספר שלך

כיצורים חברתיים, הנטייה הטבעית שלנו היא להסתמך על המלצות של אנשים אחרים, גם כשאנו בוחרים ספר לקריאה: בני משפחה, חברים ומכרים שאנו סומכים על טעמם, משתתפים בקבוצות קריאה בפייסבוק, הספרנית בספרייה המקומית, המוכר בחנות הספרים האהובה עלינו, סקירה בעיתונות, בבלוג או במדיה החברתית. לכן אם אנחנו רוצים לקדם את הספר שלנו (ואנחנו רוצים כמובן), כדאי לדאוג לכך שיהיו לו המלצות וסקירות. אבל איך משיגים אותן?

יוזמים

רוב הסיכויים שנידרש ליזום פניות לסוקרים כדי להשיג סקירות, אלא אם אנחנו נעזרים בשירותי יח”ץ או אם הוצאנו לאור את הספר שלנו בהוצאה גדולה והיא זו שמקדמת את העניין. אך גם במקרים אלו יש טעם ליזום פניות לסוקרים ועל אחת כמה וכמה אם אנחנו האחראים הבלעדיים לקידום הספר או הספרים שהוצאנו לאור. כן, כדאי שנשנס מותניים.

את הסוקרים אפשר למצוא די בקלות ברחבי המרשתת: בבלוגים המיועדים לסקירות שיעלו בכמה לחיצות כפתור בחיפוש בגוגל, באתרים כמו סימנייה ונוריתה, בקבוצות ספרים כלליות ובכאלו המתמקדות בז’אנרים מסוימים. וכמובן אפשר גם להיעזר בחברים ובבני משפחה חובבי ספרים הפעילים במדיה החברתית, ונהנים משיתוף חוויותיהם והגיגיהם בנושאים שונים. 

איך כדאי לפנות לסוקרים

אמנם הסוקרים הם חובבי קריאה ונהנים משיתוף חוויות הקריאה שלהם, אך יש להם העדפות מסוימות ורצוי להכיר אותן. בעזרת חיפוש קצר אפשר לראות מהו סגנון הספרים שהסוקרים נוהגים לכתוב עליהם. אפשר לפנות אליהם בנימוס בהודעה או במייל ולשאול אותם אם יעניין אותם לקרוא את הספר שלנו ולכתוב עליו סקירה. אם הם מסכימים נשלח להם את הספר במתנה. רבים מהסוקרים מוצפים לעייפה בפניות מסופרים, ולכן עלולים לסרב. כדאי לזכור זאת אם ניתקל בסירוב. ברוב המקרים הדבר לא קשור כלל לספר שלנו ועדיף לא לקחת ללב.

איך להגיב לסקירות

כאמור, הסוקרים עמוסים לעיתים קרובות וגם עושים זאת בהתנדבות. ייתכן שיעבור זמן מה עד שיקראו את הספר ויפרסמו סקירה וייתכן שלא יעשו זאת כלל. כך או כך, לא כדאי לדחוק בהם או לבדוק מתי כבר יפרסמו את הסקירה, כי הדבר עלול להתפרש כגסות רוח ולמנוע מהסוקר לקרוא את הספר כשיתפנה לכך. 

הסוקר מפרסם את חוות דעתו הכנה על הספר והיא לא תמיד תהיה זו שציפינו לה. למרות הדחף להגיב על הביקורת או להתגונן, כדאי להימנע מכך. אם הביקורת בונה נוכל ללמוד מכך לעתיד ואם לא – אין מנוס מלקבל שלכל קורא יש טעם אישי, שהדרך שבה הוא רואה ומפרש את הטקסט היא שונה ושברגע שהיצירה ראתה אור לא נוכל לשלוט בכך.

את הסקירות המפרגנות אפשר לשתף בפלטפורמות השונות שאנו פעילים בהן, כמו דף הפייסבוק, האינסטגרם שלנו והסטורי, האתר שלנו ועוד. כך קוראים פוטנציאליים נוספים יוכלו להתרשם ולהשתכנע לקרוא את הספר.

Share this post


WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים