למה אנחנו ממליצים לבחור לבד עורך או עורכת?

למה אנחנו ממליצים לבחור לבד עורך או עורכת?

למה אנחנו ממליצים לבחור לבד עורך או עורכת?

למה אנחנו ממליצים לבחור לבד עורך או עורכת?

עריכות, הגהות, עימוד, עיצוב כריכה, הדפסה, המרה לדיגיטל – כל כך הרבה שלבים ואנשי מקצוע שעל כתב היד לעבור כדי להפוך לספר שאתם מחזיקים ביד. במודל שאנו עובדים לפיו, אנו מאפשרים לסופרות ולסופרים שלנו לבחור לבד את העורכות והעורכים ולעבוד מולם ישירות. 

אז למה אנחנו ממליצים לבחור לבד עורך או עורכת? מייד נסביר מהם היתרונות בדרך עבודה זו, אך לפני כן בואו נבין תחילה איך ומתי עושים עריכה ואלו סוגי עריכה יש.

השלב הראשון בהוצאה לאור – העריכה:

לפני שספר עובר לחלק העיצובי והפיזי של ההפקה: עימוד (כלומר, סידור הטקסט על הדף), עיצוב הכריכה של הספר, הדפסתו, המרה לפורמט דיגיטלי (וקולי, אם תבחרו בכך), צריך לטפל ביסודות – הטקסט עצמו. ולא, הכוונה היא לא רק לתיקון שגיאות לשון ופיסוק או טיפול בתחביר, אלא עריכה של התוכן עצמו. 

סוגים של עריכה:

כל ספר זקוק לעריכת תוכן ועריכת לשון. בספרות עריכת תוכן מכונה “עריכה ספרותית”. אם מדובר בספר פרוזה העורך או עורכת הספרות ידאגו לעבוד עם הכותב או הכותבת על בנייה נכונה של העלילה, אפיון הדמויות, הוספה או הסרה של חלקים בסיפור, עבודה על התיאורים והדיאלוגים ועוד. יש גם עורכים המתמחים בעריכת שירה או עורכים המתמחים בספרי עיון – שם נדרשת עבודה שונה של עריכת תוכן: בנייה נכונה של הרעיונות בספר והסדר של הדברים, שילוב של דוגמאות רלוונטיות, הרחבה או צמצום של חלקים ועוד. אחרי עריכה זו תגיע עריכת הלשון שמטרתה לאפשר לקורא קריאה קולחת, כל זאת על פי כללי השפה העברית, כמובן. זוכרים את שגיאות הפיסוק והתחביר שעליהן דיברנו קודם? זהו השלב שמטפלים בהן.

פה אפשר לקרוא עוד על עריכה ספרותית.

אחרי שהבנתם מהם סוגי העריכה ומתי עושים אותה בתהליך ההוצאה לאור, אתם בטח שואלים את עצמכם למה כדאי לבחור לבד את העורכים במקום שנצמיד לכם עורך או עורכת מטעמנו. יש לכך כמה יתרונות משמעותיים:

אתם מוצאים את איש או אשת המקצוע המתאימים לכם:

הדבר הכי חשוב (הכי הכי חשוב) בעבודה עם העורכ.ת הוא החיבור. התהליך הוא ממושך ואישי ודורש כימיה ביניכם לבין אנשי המקצוע. אתם צריכים להרגיש שיש הבנה וחיבור לסגנון ולספר שלכם, ושהתקשורת זורמת בצורה שנעימה לכם. שאשת (או איש) המקצוע מחזיקים בידע או בתכונות שחשובים לכם. כך העבודה תתנהל בצורה טובה ויעילה וגם התוצר, כלומר הספר שחלמתם עליו, יהיה לטעמכם. לכן, זהו תפקידכם לבחור את העורך או העורכת. תמיד נשמח להפנות לאנשי מקצוע טובים ומומלצים ולחבר ביניכם, אך ההחלטה עם מי לעבוד תהיה שלכם ורק שלכם.

פה אפשר לקרוא עוד על איך בוחרים עורך או עורכת לספר שלכם.

אתם מחליטים על התקציב לעריכה ויכולים “לשחק” איתו.

המון פרמטרים משפיעים על מחיר ההוצאה לאור – אורכו של ספר, מצבו ההתחלתי של הטקסט והעבודה שהוא דורש, אם יש איורים או לא, כמה עותקים אתם רוצים להדפיס ועוד. התשלום עבור העריכה מהווה נתח די גדול מההוצאה הכספית על הפקה של ספר. פה תוכלו לחסוך או להשקיע יותר, בהתאם לתקציב, למטרות ולסדרי העדיפויות שלכם ולמצוא אנשי מקצוע בתקציב המתאים לכם. 

שליטה רבה על התהליך וגמישות גדולה יותר:

כיוון שאתם מתנהלים בעצמכם מול העורכות.ים, תוכלו לא רק לבחור את אנשי המקצוע המתאימים לכם ולתקציב, אלא גם להחליט על לוח הזמנים והקצב הנכון לכם בתהליך העריכה. מובן שהדבר דורש תיאום עם אנשי המקצוע, אך יש לכם שליטה רבה על כך בתהליך ועל התהליך בכלל – באיזו מידה תהיה התערבות בטקסט ועריכת השינויים מצד אנשי המקצוע, ואם המילה האחרונה תהיה שלכם. כדאי לברר זאת עוד בשלב בחירת העורכ.ת, כדי לבדוק עד כמה העורכים נוקשים או גמישים, אם הדבר חשוב לכם.

מודל הוגן גם כלפי העורכים עצמם (שמשתלם לכם):

מנינו את היתרונות עבור הכותבים בבחירה עצמאית של העורכות.ים, אך חשוב לנו לציין גם את היתרונות עבור אנשי המקצוע עצמם. לעיתים, אנשי מקצוע העובדים בהוצאות נדרשים לערוך כתבי יד רבים בפרק זמן קצר למדי, כך שאין באפשרותם להשקיע במיוחד בכל כתב יד, ופעמים אחרות הם נאלצים לעגל פינות, או (בגלל הלחץ שהם מצויים בו) הם לא יסודיים או יצירתיים כפי שהיו יכולים להיות. כי בעריכה נדרש לא רק ידע וניסיון, אלא גם חשיבה יצירתית ומבט-על, שחלק מהאנשים לא מצליחים לגייס כשהם מצויים תחת עומס או לחץ. מאחר שהעורכים שאתם בוחרים עצמאית יכולים לקבוע בעצמם את התעריפים, והיקף העבודה שהם רוצים לקחת על עצמם, והם גם מעוניינים שיגיעו אליהם עוד לקוחות בעקבות המלצות, הם משקיעים לרוב את מרב המאמצים בעריכה של כל כתב יד.

 

לסיכום: אנו, באיפאבליש, מאמינים שיש לכם חלק חשוב בתהליך ההוצאה לאור והשפעה משמעותית על התוצאה הסופית. לכן מודל ההוצאה לאור שלנו בנוי בצורה מודולרית, והוא מאפשר לכם לבחור לבד את העורכות והעורכים שאתם מעוניינים לעבוד איתם. כך תוכלו להוציא לאור ספר באיכות טובה ובתקציב המתאים לכם וגם להיות שותפים להחלטות החשובות בתהליך ההוצאה לאור. 

Share this post


WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים