ראיון עם הסופר רינה עוזיאל – בלומנטל

רינה עוזיאל - בלומנטל

ראיון עם הסופר רינה עוזיאל – בלומנטל

רינה עוזיאל – בלומנטל, ילידת תל אביב, שחקנית במקצועה. הוציאה לאור חמישה ספרים, הראשון שבהם הוא קובץ סיפורים קצרים” האצבעות של אלוהים”. אחריו יצאו לאור שלושה רומנים מפרי עטה” :המצאה, זיכרון”, זוכה פרס נוצת הזהב של אקו”ם, “סבא פגסוס קראתי לו” ו”גם בתל אביב יש אופטומטריסטים”. 

לאחרונה יצא לאור ספרה החמישי, הטרילוגיה “העיר האבודה“.

 

מה נתן לך השראה לכתיבת הספרים, מאין הגיעו הרעיונות? 

הרעיון המרכזי שבו אני עוסקת בכל ספריי הוא: מקומו ומצבו של המהגר היהודי לארץ ישראל בין שתי מלחמות העולם. הבור שנפער בין שתי המולדות, אובדן הזהות והשייכות, התרבות במובן הפשוט של המילה, כל אלה על כל מרכיביהם והניסיון (הנואש לעיתים) לבנות את כל זה מחדש ואחרת. 

אני דור שני לשואה. כילדה חוויתי את התחושות האלה דרך מצבם של בני הדור של הוריי שכמובן השפיעו מאוד על דרך גדילתו של דורי. שם זה נקלט, לבלב וצמח.

 

איך חווית את תהליך הכתיבה עצמו? האם היו אתגרים? מהי התובנה הכי משמעותית מתהליך הכתיבה שלקחת איתך לדרך?

הכתיבה היא מפגש אינטימי בין הכותב לדף הנייר, אבל התהליך אינו פשוט מפני שהחיבור בין הרעיונות לבין המילים שאמורות לבטא אותם הוא רצוף מכשולים ואכזבות רבות. אבל יש גם רגעי התעלות, כאשר הכתוב והכותב מסכימים…

אני כותבת סוג של “זרם תודעה”. פרוש הדבר שאני “מתרוצצת” בין זמנים ומקומות וצריך להקפיד ולדייק. זה מה שכלול ב”מלאכת הכתיבה” והיא לא פשוטה. לערבב שברי זיכרונות עם המצאות ספרותיות.

 

מהי התגובה הכי מרגשת שקיבלת מקוראים? 

אני מתרגשת כאשר קוראים מגלים בספריי רעיונות שלא כתבתי, אבל הם מסתתרים בין המילים והקורא מגלה אותם. מי שכותב לי שקרא את הספר יותר מפעם,  כי כל הזמן מגלים בו דברים חדשים, מחמיא לי מאד.

 

הוצאה לאור – מהן התובנות העיקריות שלך מהתהליך? איזה טיפ או טיפים חשובים תרצי לשתף כותבים אחרים ששואלים את עצמם איך מוציאים לאור ספר בדרך הטובה ביותר? 

זו לי הפעם הראשונה שאני מוציאה ספר בהוצאה דיגיטלית. חיפשתי הרבה זמן ופגשתי כמה וכמה מוציאים לאור עד שפגשתי את שלהבת. אישיותה, הענייניות, התרבותיות והטעם הטוב שלה עשו את המעבר להוצאה דיגיטלית קל יותר. אני אסירת תודה. הבנתי מייד עם מי יש לי עסק, והיכולת של ההוצאה להבין מה הרצונות של הסופרת, איך היא רואה את התוצר הסופי, אני חושבת שהיא נעשתה באופן מושלם. זהו ספר יפה מאוד גם למראה.

Share this post


WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים