ריאיון עם איל כהן, מחבר סדרת “האוצרות האבודים”

 ריאיון עם איל כהן מחבר סדרת האוצרות האבודים

 ריאיון עם איל כהן, מחבר סדרת “האוצרות האבודים”

איל כהן, נשוי ואבא לחמישה ילדים נפלאים, מתגורר עם משפחתו בצפת. לפני כ-28 שנים החל תהליך של חזרה בתשובה. כהן כתב והוציא לאור את סדרת “האוצרות האבודים”, התנ”ך בפרוזה – סיפור התנ”ך על פי המקורות היהודיים המוגש בסיפורת מותחת, מרגשת וסוחפת. 

 

מה נתן לך השראה לכתיבת הספרים, מאין הגיעו הרעיונות? 

במשך השנים לימדתי תורה בכל מיני מקומות, ונתקלתי בחוסר ידיעת סיפור התנ”ך, ושבדרך כלל הידיעות המועטות שהיו לאנשים היו מסולפות. לאחר בירור הבנתי שהידיעות הגיעו מספרי קריאה (פרוזה) שלוקחים דמות תנ”כית ומלבישים עליה סיפורי בדים. הבנתי שקשה מאוד לאנשים (בייחוד אם אינם מגיעים מהמגזר הדתי) ללמוד את התנ”ך והספרים המסבירים אותו. התחלתי לכתוב את סיפור חייו של דוד המלך בסגנון פרוזה, מתוך המקורות היהודיים הרבים, כדי שאנשים יוכלו ללמוד את הסיפור המקראי מתוך הנאה והתחברות לדמויות. הספר אזל מהמדפים במהירות והתגובות היו מדהימות. המשכתי לכתוב את סיפור התנ”ך ולפני כחודש יצא הכרך השביעי בסדרת “האוצרות האבודים”. הספר השמיני נמצא בהגהה ואני כותב כרגע את הספר התשיעי. 

 

איך חווית את תהליך הכתיבה עצמו? האם היו אתגרים? מהי התובנה הכי משמעותית מתהליך הכתיבה שלקחת איתך לדרך?

תהליך הכתיבה אצלי מתחיל בלימוד מעמיק של הסיפור המקראי והדמויות ששזורות בו. עשרות רבות של ספרים שמלבנים את הסיפור ומוסיפים פרטים שלא כתובים בתנ”ך עצמו. לאחר מכן, מתחיל תהליך סדר העניינים הכרונולוגי, בניית התפאורה והעלאת הדברים על הכתב. לעיתים לכתוב פרק אחד לוקח שבועות רבים בגלל ריבוי המקורות, המפרשים והמדרשים. במקומות מסוימים ישנן מחלוקות בתוך דברי מבארי המקרא על נושא מסוים ולעיתים קשה מאוד להגיע לעמק השווה בין הדברים. התובנה שהכי הדהימה אותי היא שיש צימאון בכלל עם ישראל לדעת את הסיפור התנכ”י. הרצון הזה נמצא בכל המגזרים ובכל החוגים (גם אצל הדתיים והחרדים יש חוסר גדול בידיעת הסיפור). אנשים מכלל הקשת הרבגונית של עם ישראל מתחברים לסיפור התנכ”י ומבינים מהקריאה בספרים את השתלשלות העניינים. 

 

מהי התגובה הכי מרגשת שקיבלת מקוראים? 

מישהו סיפר לי שיום אחד הוא נכנס לביתו וראה את אשתו ממררת בבכי. הוא נבהל ושאל אותה: ‘מה קרה?’ האישה ענתה: ‘הוא מת!’ הבעל נבהל ושאל ‘מי מת?’ היא ענתה לו: ‘משה רבנו!’ הוא חשב לרגע שאשתו השתגעה. הבעל אמר: ‘משה רבנו מת לפני יותר מ-3000 שנה!’ היא אמרה בבכי: ‘עכשיו אני מרגישה את זה’. האישה הראתה לבעלה את הספר השני מהסדרה “דור המדבר”. כשהוא סיפר לי את הדבר התרגשתי מאוד, הבנתי שהצלחתי לחדור את החומה ולתת לאנשים להרגיש קרובים לגיבורי המקרא.

 

מהן התובנות העיקריות שלך מתהליך ההוצאה לאור? באלו טיפים תרצה לשתף כותבים אחרים ששואלים את עצמם איך מוציאים ספר לאור בדרך הטובה ביותר?

בהתחלה הוצאתי את הספרים הראשונים בהוצאות ספרים ממוסדות במימון שלי. התהליך אומנם קצת יותר קל ופשוט, אך בסופו של יום הפסדתי כספים רבים שכמעט הביאו אותי למצב שלא אוכל להמשיך ולהוציא את הספרים. לעיתים הוצאות הספרים מבטיחות שאם הספר ייצא דרכן (במימון הסופר כמובן), הן ישווקו את הספר לחנויות הספרים (בפועל הספרים יושבים על מדף אחורי בחנות הספרים ולאחר כמה חודשים מוחזרים לסופר פגומים). התחלתי להוציא את הספרים בהוצאה עצמית ולמכור אותם דרך אתר באינטרנט. ברוך השם, מאז שהוצאתי אותם עצמאית מכרתי יותר מ-40,000 עותקים. 

Share this post


WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים