איך למצוא זמן לכתיבה

איך למצוא זמן לכתיבה

איך למצוא זמן לכתיבה

איך למצוא זמן לכתיבה

 

התעוררות בהולה למשמע צפצוף השעון המעורר, התארגנות לעבודה, הקפצת הילדים למסגרות או טיול בוקר עם הכלב, עמידה בפקקים, הכלים שבכיור, הספרים שממתינים לקריאה והאימון שאנחנו לא רוצים להפסיד – אין ספק שהחיים המודרניים שואבים אותנו לכיבוי שריפות, לקצב עשייה גבוה ומקשים עלינו לעצור, להתכנס וליצור. וכך הכתיבה, שכה חשובה לנו, נדחקת הצידה או מסתתרת בתחתית סדר העדיפויות, מתחת לערמת הכביסה שממתינה לקיפול על הספה.

איך בכל הסחרחרת הזו מצליחים למצוא זמן לכתיבה? הנה שלוש דרכים:

תעדוף:

מפני שהזמן הוא נתון קבוע שאי-אפשר לשנות, המונח “ניהול זמן” הוא מטעה. אין לנו שום אפשרות לנהל באמת את הזמן, אלא לנהל את עצמנו “בתוך” הזמן. אחד המפתחות לכך הוא התעדוף: ההבנה שלא נצליח, כנראה, לעשות את כל מה שאנחנו רוצים, לבחור בעיסוקים החשובים לנו ולוותר על עיסוקים אחרים או לדחות אותם לעתיד הקרוב או הרחוק. ברגע שנחליט שהכתיבה נמצאת בסדר העדיפויות שלנו, נמקם אותה גבוה ונחליט על אלו דברים אנחנו מוכנים לוותר כדי להתפנות אליה (כמו שיטוט במדיה החברתית או בהייה בטלוויזיה, למשל), הסבירות שנגיע אליה גבוהה יותר.

קביעת חלון זמן ביומן:

אחרי שנחליט שהכתיבה באמת חשובה לנו נעגן אותה בלוח הזמנים שלנו. כי גם אם נחליט שהיא חשובה אך לא ניצור מחויבות אמיתית, כנראה נתקשה ליישם את ההחלטה שלנו. ברגע שנוסיף את הכתיבה ללוח הזמנים, ליומן, בדיוק כמו כל מחויבות אחרת שלנו – פגישות, חוגים, עבודה ועוד, נחוש אחראים ליישם את ההחלטה שלנו ואכן להתיישב לכתוב. כדאי לקבוע את חלון הכתיבה לזמן המיטבי במהלך היום (או השבוע) שמתאים לסדר היום שלנו ולרמות האנרגיה שלנו ולא לשעה שאנחנו נוטים לשכב תשושים במיטה, אלא לזמן שבו אנחנו רעננים למדי וקל לנו ליצור, כך לא ניקח על עצמנו מחויבות שנידונה מראש לכישלון.

 

התמדה:

אם ברצוננו להתקדם בכתיבה עלינו להתמיד, כי המטרה שלנו היא ליצור הרגל כתיבה. כשאנחנו מסתמכים על הרגל אנחנו מבטלים את הצורך להישען על מוטיבציה, שהיא, כידוע, לא יציבה ונוטה להתפוגג מהר. כשיש לנו הרגל אנחנו מתחילים לפעול מכוח האינרציה וכבר לא צריכים להתאמץ ולהכריח את עצמנו. ברגע שנתרגל לשבת לכתוב בזמנים קבועים נרגיש צורך לעשות זאת ולכן חשוב להתמיד בכך. גם אם אין לנו מה לכתוב ונשב מול דף ריק כדאי לא לוותר ולכתוב כל דבר שעולה בראשנו. כך נתרגל כתיבה ונתאמן בזימון השראה. ככל שנעשה זאת כך יהיה לנו קל יותר למצוא השראה ורעיונות. זו מיומנות כמו כל מיומנות נרכשת ותרגול שלה ישכלל אותה.

אין ספק שכדי למצוא זמן לכתיבה באורח החיים הקדחתני כדאי לעשות מאמץ ראשוני, לפנות לה זמן, להתמיד ולעמוד במחויבות שקבענו לעצמנו. ככל שיעבור הזמן ועם ההתמדה המאמץ יתחלף בהרגל, ואנו נצפה בכיליון עיניים לזמני הכתיבה היקרים לנו כל כך.

 

Share this post


WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים