ספרות רומנטית – למה אוהבים אותה?

ספרות רומנטית – למה אוהבים אותה?

ספרות רומנטית – למה אוהבים אותה?

ספרות רומנטית – למה אוהבים אותה?

אם הגעתם ליריד שבוע הספר האחרון בתל אביב, ודאי נאלצתם לפלס את דרככם בין תורי ענק של צעירות שהתגודדו ליד דוכני ספרות רומנטית. ואם אתם פעילים במדיה החברתית, סביר להניח שנתקלתם בקבוצות פייסבוק המונות עשרות אלפי קוראים נלהבים (בעצם בעיקר קוראות) של ספרות רומנטית, ובאינסטגרם ובטיקטוק בחשבונות שלמים המוקדשים לז’אנר עם אינספור סרטונים של קוראות וסופרות. ללא ספק, כיום הספרות הרומנטית היא אחד הז’אנרים הנמכרים ואהובים ביותר ברחבי העולם עם כמעט ארבעים מיליון עותקים מודפסים. 

מהם המאפיינים שהופכים את הז’אנר הזה לאהוב ופופולרי במיוחד? 

הנה חמישה מהם:

אהבה ותשוקה במרכז העלילה 

עוד מהימים שבהם נוצרו מיתוסים עתיקים ועברו מפה לאוזן, הנושאים של אהבה ותשוקה עוררו עניין רב ושימשו חומר גלם נפלא לעלילות מרתקות וסוחטות דמעות. בספרות הרומנטית (באופן לא מפתיע) מערכות יחסים רומנטיות ניצבות במרכז. הן הלב של הסיפור על כל המתלווה אליהן – פרפרים בבטן, אושר ותקווה, אך גם כעס, עצב, סבל ותסכול. ואין כמו ספר שמלבה היטב את הרגשות ולא מותיר בידינו את האפשרות להישאר אדישים ומשעוממים.

חלוקה לתת ז’אנרים

כיום אפשר למצוא כמה וכמה תת-ז’אנרים בספרות הרומנטית – רומן רומנטי-היסטורי, מתח, אופל, ארוטי, פנטזיה, קומי ועוד. כך שכל קוראת וקורא יכולים למצוא את תת-הז’אנר המתאים לטעמם והעדפותיהם וגם לגוון. הספרות הרומנטית מאופיינת במוסכמות די נוקשות, ועל אף ההבדלים בין העלילות והדמויות שבספרים השונים, ישנן תבניות החוזרות על עצמן (טרופים) שהקוראות.ים מצפים להן, ושמסבים להם הנאה ועניין ועושים את הספרות הרומנטית למה שהיא. יש גם טרופים הייחודיים לתת-ז’אנרים מסוימים. למשל, בספרים רומנטיים-היסטוריים (בייחוד מתקופת הריג’נסי) יש טרופים של נישואין מאורגנים, סיפורי סינדרלה, הנשפים בקרב בני מעמד האצולה.

קונפליקט או מחלוקת

זהו המרכיב שמוסיף מתח ועניין לסיפור, וכמובן מעורר רגשות אצל הקוראות.ים. הרי לא ייתכן שהכול יתנהל על מי מנוחות. ואם להודות על האמת, זה גם לא מעניין. כשהכול נראה ורוד קורה דבר מה המעמיד את מערכת היחסים של ציפורי האהבה בסכנה, או מרחף מעליה כצל ומקשה על הזוג להישאר ביחד. לעיתים זהו מכשול חיצוני כמו נסיבות חיים המאיימות על ההמשכיות של הקשר. למשל, אחת הדמויות נאלצת לחזור לביתה הנמצא בקצה השני של המדינה. פעמים אחרות זוהי מחלוקת בין השניים, הקשורה להתנגשות של ערכים או אמונות או קונפליקט פנימי – מכשול רגשי כמו פחד ממחויבות.

הרגע שבו האוהבים נפגשים

הרגע שבו זוג האוהבים נפגשים לראשונה הוא הרגע שכל חובבי הרומנטיקה מצפים לו בשקיקה. ואם השניים כבר מכירים, זה הרגע שבו טיב הקשר ביניהם מתחיל להשתנות. לפעמים זהו רגע יומיומי ופשוט (הוא הגיע לפגישה במשרד והיא עובדת שם) או אירוע גדול (השניים מצאו את עצמם בזירת פשע). כך או כך, הדמיון שלנו כקוראות.ים מתחיל להמריא, ואנו מצפים במתח להתפתחות הקשר ולמימוש האהבה.

הם ביחד בסוף

כמו בחיים האמיתיים, כך גם בספרי הרומנטיקה, אנשים רוצים להאמין שהכול יהיה טוב. אחרי תלאות ומשברים שגיבורי הספר מתמודדים איתם ואחרי שהכול נראה אבוד, זוג האוהבים מתאחד. אהבתם מתגברת על כל המכשולים ומאפשרת להם לפתור את הבעיות ולחגוג את אהבתם לנצח נצחים (או לפחות לעכשיו). זה הרגע המספק והמזכך שהקוראות.ים מצפים לו בסופו של דבר.

 

אם כתבתם ספר בז’אנר הרומנטיקה, סביר להניח שאתם מכירים היטב מאפיינים אלה וכנראה כללתם אותם בספריכם. ואם טרם עשיתם זאת, זו ההזדמנות לשלב אותם בעלילה. ואחרי שתסיימו, אנחנו, מצידנו, נשמח להעניק לכם את שירותי ההוצאה לאור שלנו, כדי שתוכלו לשמח קוראות וקוראים המשתוקקים לקרוא עוד סיפור רומנטי.

לפרטים על חבילות ההוצאה לאור שלנו לחצו כאן.

Share this post


WhatsApp chat
שינוי גודל גופנים